image01

Lovačka radionica u županiji zadarskoj o „virusu afričke svinjske kuge“

 

U organizaciji Ministarstva poljoprivrede RH te u suorganizaciji Zadarske županije i Lovačkog saveza Zadarske županije, u županijskoj vijećnici održana je praktična radionica na trenutno dvije aktualne i vruće teme. Radi se o načinu i mjerama te podizanja svijesti glede sprječavanja unosa virusa afričke svinjske kuge na područje Republike Hrvatske te o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači (divljih svinja).

Da je tema uistinu pala na plodno tlo govori podatak kako je dvorana županijske vijećnice bila ispunjena do posljednjeg mjesta. Pozivu organizatora odazvali su se predsjednici, dopredsjednici, lovnici i lovočuvari iz skoro svih 18 Lovačkih udruga koje egzistiraju na prostoru Zadarske županije, predstavnici trgovačkih društava koji gospodare lovištima kao i ovlašteni veterinari.

U ime zadarskog župana Božidara Longina na samom početku sve okupljene biranim i toplim riječima pozdravio je pročelnik Odjela za poljoprivredu dipl. ing.Danijel Segarić. U nastavku radionicu je službeno otvorio državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Željko Kranjičak.

- Ministarstvo poljoprivrede putem svojih institucija želi otvoriti široku raspravu i upoznati sve relevantne čimbenike, a među njima svakako i vas gospodo lovci, što i na koji način bismo na vrijeme svi zajednički morali učiniti da bi najefikasnije spriječili širenje virusa afričke svinjske kuge na Republiku Hrvatsku. Radi se o velikoj prijetnji i ugrozi zbog čega je ministar izdao dvije naredbe. Naša zajednička obaveza je da sačuvamo vrijednosti proizvodnju i svinjogojstvo koje je ugroženo pojavom svinjske kuge da sačuvamo populaciju divljih svinja i spasimo je te unaprijedimo stanje u našem okolišu. Za sada je Ministarstvo poljoprivrede za pregled svih svinja na trihinelu osiguralo 4,5 milijuna kuna dok je 16,5 milijuna kuna osigurano za provedbu dviju naredbi.

Hrvatski Lovački savez, županijski Lovački savezi i sve lovačke udruge i lovoovlaštenici su dužni provoditi sve propisane mjere. Došli smo u situaciju da moramo smanjiti možebitne prenosnike zaraženog virusa to jest populaciju divljih svinja. Naredba je jasna da idemo u odstrel 50 posto matičnog broja. Po podacima kojima raspolažemo da se iščitati da u RH ima oko 40.000 grla divljih svinja. Ako sve, daj Bože, ipak prođe bez većih posljedica i uspijemo se othrvati dolasku virusa, držimo da će se u dvije godine ponovno obnoviti fond divljih svinja.

Vi ste ti koji lovite divljač i vi ćete skorašnjim detaljnim i studioznim prebrojavanjem divljači u vašim lovištima, dostaviti točne podatke crne divljači, što će itekako biti važno glede ovog problema, rekao je Kranjičak te nastavio.

- Budite na terenu u vašim lovištima i obavezno dostavljajte podatke o pronađenim uginulim divljim svinjama. Ako se potvrdi virus afričke svinjske kuge onda moramo to područje žurno izolirati i provesti mjere da se bolest dalje ne širi. Stoga je važno da lovci tijesno surađuju sa veterinarskim inspektorima i veterinarskim organizacijama.

Veliki broj turista koji dolaze ovdje kod vas na ljetovanje, dolazi sa područja u kojem je virus do sada potvrđen u velikim količinama i donose sa sobom svoju hranu. To su Mađarska, Slovačka, Češka, Belgija, Poljska, Ukrajina, Rusija. Posebno odbacivanjem hrane u okoliš povećava se rizik. Na razini Europske komisije prate se rizici i način kako se ta bolest prenosi. Sam virus nije opasan za ljude. Ali izaziva značajne ekonomske štete. Može se u krajnjem slučaju dogoditi da sve svinje, ne samo one divlje, nestanu sa ovog područja. Možete li zamisliti što bi to značilo da se izda naredba da se ukloni 200.000 tovljenika ne samo za vlasnike svinjogojskih farmi u Republici Hrvatskoj, već bi to bio i veliki udarac za državni proračun.

Još jednom apeliram na vas gospodo lovci budimo na čelu, čuvajmo naš prostor od pojave afričke svinjske kuge. Budite u lovištima provodite svjesno i odgovorno navedene naredbe na terenu i prijavite sve što vidite sumnjivog. Sačuvajmo naša lovišta i lovnu etiku i kulturu. Ovo je naš zajednički posao. Moramo biti spremni da ne dođemo u situaciju da ne zabranimo bilo kakav ulaz u lovišta i ne zabranimo lov na sveukupnu divljač, istaknuo je uz ostalo državni tajnik Željko Kranjiček.

U daljnjem tijeku okupljenima su voditeljica službe za veterinarsku epidemiologiju Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane dr. vet. med. Žaklin Acinger Rogić te dipl. ing. šumarstva i viši savjetnik specijalist u Upravi za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju Domagoj Križaj, detaljno, stručno i iscrpno elaborirali te vizualno uz pomoć video slajdova slikovito predstavili sve bio-siguronosne mjere koje se moraju primjenjivati na terenu. Također su detaljno govorili što je to afrička svinjska kuga, kako je prepoznati, kako smanjiti rizik od unosa i širenja bolesti te što sve lovci trebaju učiniti kako bi se sada u ovo vrijeme efikasno spriječio unos virusa u Republiku Hrvatsku.

Iz njihovog izlaganja moglo se čuti kako se bolest ne prenosi zrakom niti vjetrom, kako se to može čuti u javnosti te kako do sada još nije se proizvelo cjepivo protiv ove bolesti. Za cjepivo se daju veliki novci na razini EU-a a kada se pronađe biti će zasigurno vrlo skupo, rekli su. Nadalje, kako se je čulo virus se u najvećem vremenskom roku može zadržati u lešinama uginulih divljih svinja od 3-5 tjedana, 18 mjeseci se može sačuvati da izazove zarazu za druge životinje a u mesnim proizvodima može se čak zadržati oko 400 dana a najviše ga ima u krvi životinja.

Što se pak tiče zemalja koje su pogođene virusom, Rumunjska i Belgija su na koljenima dok su Francuska, Mađarska, Poljska i Slovačka također u velikim problemima. Primjerice Danska postavlja ogradu na granici sa Njemačkom kako bi se zaštitila i ide u potpunu depopulaciju odstrel divljih svinja. Velike zemlje poput Kine i Rusije također su zaražene virusom tako da je čitav svijet na globalnoj razini ugrožen, uz ostalo su ustvrdili Žaklin Acinger Rogić i Domagoj Križaj.

Po okončanju predavanja razvila se živa i temperamentna rasprava u kojoj su učešće uzeli predstavnici lovačkih udruga Davor VranićErvin Mrkić PestićZoran Čirjak,Šimun BuljanMarko RačićKažimr Kažo KolanovićĐorđo Maržić te predsjednik LSZŽ Damir Perić koji je kazao kako se sve pojedinosti o afričkoj svinjskoj kugi mogu pronaći na internetskoj stranici njihovog saveza te kako on osobno i tajnik Roko Pavićlovcima glede navedene problematike stoje 24 sata dnevno na raspolaganju. Na sva postavljena pitanja odgovarao je državni tajnik Željko Kranjičak.

Na koncu svi okupljeni uz veliku dozu zabrinutosti, pozdravili su ovakav vid zajedničke suradnje na relaciji Ministarstvo poljoprivrede RH, LSZŽ i njegovih 18 Lovačkih udruga sa njihovih 2.500 lovaca. Posebice u ovako složenim i prijetećim izazovima od možebitnog napada virusa afričke svinjske kuge, koji bi mogao kako je zaključeno prouzročiti nesagledive štete ne samo na hrvatsko lovstvo, već i na ukupno privredno i gospodarsko stanje u Republici Hrvatskoj

 

Piše Branko BOŽIĆ
Foto Branko BOŽIĆ