zupanijski-lovacki-savez-organizirao-predavanje-na-temu-uzgoj-i-gospodarenje-trcke-skvrzulje-0902328a254a2aec57da5a1e40728977_gallery_single_view

Županijski Lovački savez organizirao predavanje na temu “Uzgoj i gospodarenje trčke skvržulje”

U zadnje vrijeme ne samo iz kontinentalnih već i iz primorskih lovišta, a time i šireg zadarskog područja, sve više nestaje ili pak izumire čuvena vrsta iz reda pernate divljači- jarebica trčka skvržulja.

Iz tog razloga ovih je dana u organizaciji Lovačkog saveza Zadarske županije i njegovih čelnika predsjednika Damira Perića i tajnika Roka Pavića, organizirano poučno i zanimljivo predavanje na tu temu.

Županijski Lovački savez organizirao predavanje na temu “Uzgoj i gospodarenje trčke skvržulje”
Predavanje “Uzgoj i gospodarenje trčke skvržulje”
Da je tema uistinu pala na plodno tlo govori podatak kako je dvorana županijske krovne lovačke institucije bila popunjena do posljednjeg mjesta. Pozivu organizatora odazvali su se predsjednici i tajnici iz skoro svih 18 Lovačkih udruga zadarske Županije, stručne osobe za provedbu Lovno gospodarske osnove, predstavnici Kinoloških udruga sa područja Zadarske županije, viši lovni županijski inspektor Josip Nekić, pročelnik za gospodarstvo Zadarske županije Danijel Segarić, predsjednik L.U. Tetrijeb iz Pazarišta mr. sc. Josip Vrkljan kao i brojni lovci.

Na samom početku svih njih kao i trojicu renomiranih i iskusnih hrvatskih predavača iz oblasti navedene tematike biranim i toplim riječima pozdravio je predsjednik Perić te je uz ostalo istaknuo.

- Budući da je lovstvo važna gospodarska grana i da je od velike važnosti za Republiku Hrvatsku, naša domaća jarebica trčka skvržulja je dio svega toga.Posebno na prostoru Zadarske županije zapažena je njezina uloga u lovnom turizmu to jest u sferi dresure pasa i međunarodnih kinoloških utakmica pasa ptičara i ostalih kinoloških manifestacija, gdje se crpe znatna financijska sredstva.Ovdje smo se sastali da putem ovog stručnog predavanja vidimo kako i na koji način da zaštitimo našu trčku, kako da joj vratimo brojno stanje koje smo ne tako davno imali te kako da je kao takvu sačuvamo za naša buduća pokoljenja, rekao je Perić.

U nastavku okupljenima kroz trosatno predavanje puno toga zanimljivoga iz sfere uzgoja i gospodarenja i zaštite trčke skvržulje elaborirala su trojica predavača. Tako je prof. dr. sc. Tihomir Florijančić sa poljoprivrednog Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera u Osijeku govorio na temu ¨Trčka skvržulja-biologija, ekologija i patologija¨, njegov kolega sa iste ustanove dr. sc. Krunoslav Pintur govorio je na temu ¨Gospodarenje s trčkom skvržuljom u lovištima¨ dok je dr. sc., Ivica Bošković sa Veleučilišta u Kalovcu-Odjel lovstva i zaštite prirode govorio na temu ¨ Uzroci ugroze trčke te načina revitalizacije njezinih staništa¨.

Po okončanju predavanja razvila se živa i temperamentna rasprava u kojoj su uz ostale učešće uzeli lovni inspektor Josip Nekić, Ervin Mrkić Pestić, Ivan Posavec, Davor Vranić, Elvis Gospić, Marko Kožul, Roko Pavić i ostali. Na koncu je zaključeno da se pod hitno treba uvesti kontrolirani odstrel jarebice trčke skvržulje, pa čak ako treba ga i zabraniti na nekoliko godina dok se ne stabilizira populacija.

Nadalje, žurno se mora utvrditi njezino brojno stanje na terenu i tome slično.Nekolicina okupljenih je također ustvrdila kako se je trebalo na ovakvo savjetovanje pozvati i odgovorne osobe iz Ministarstva poljoprivrede, pa da se čuje i njihov glas, na što je predsjednik Damir Perić odgovorio kako će se i to učiniti u narednim sličnim situacijama.